Grafiki

piątek, 25 listopada 2011

O ludzkości .... 03

Zastanawiałem się ostatnio nad szczęściem   ..... i wyszło mi, że szczęście nie sprzyja rozwojowi cywilizacji (technicznej)  ........ człowiek szczęśliwy nie czuje potrzeby udowadniania swojej wartości, więc jakby pozbawiony jest głównego motoru napędowego rozwoju, czyli ambicji. Nie czuje potrzeby rywalizowania ...  nie ma potrzeby gromadzenia majątków, ani tworzenia wiekopomnych dzieł ..... nie czuje agresji..... i nie rwie się do władzy....... czyli wychodzi na to, że nasza cywilizacja rozwija się dzięki nieszczęściu .... hmmmm
Oczywiście są różne stopnie szczęścia, ale im większy ten stopień, tym mniej przydatny jest taki osobnik dla "cywilizacji" ......ale dla ludzi szczęście jest celem do którego dążą ...... czy więc cywilizacja i ludzkość nie są  w sprzeczności?
Szczęście to stan umysłu, a "cywilizacja" robi wszystko, żebyśmy tego stanu nie osiągali, bo to nie jest w jej interesie ..... problemem w jego osiąganiu jest już nawet podstawa naszego społeczeństwa, czyli rodzina .......według mnie w takiej formie jaka u nas istnieje, to jeden z głównych generatorów ludzkich problemów.

Bogini 03
2006, 14 cm X 21 cm,  tablet
© Jacek Witczyński


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...